Padomi noslēgtības un distancēšanās laika vērtīgai izdzīvošanai

Piešķir savai dienai struktūru – celies no rīta vienā laikā (svētdien sevi palutinot ar ilgāku gulēšanu), ej dušā un velc mugurā ko skaistu. Tas ļaus tev ar možu garu nodzīvot dienu, būt relaksētam, bet arī produktīvam.

Taču esi žēlsirdīgs pret sevi, ja kaut kas nesanāk, padari mazāk, vai reizēm vienkārši paslinko.

Sastādi dienas plānu, vismaz dažus pieturas punktus. Tādējādi vakarā būs dažu labi pabeigtu darbu sajūta un iekšējs miers.

Ja strādā no mājām, tad iespēju robežās iekārto savu darbavietu, kur vari koncentrēties uz darbu un kuru pamet vai nedaudz izmaini, kad darba stundas ir beigušās. “Neej uz darbu” pidžamā.

Ierobežo mediju lietojumu. Ir svarīgi būt informētam par notiekošo, šajā tik strauji mainīgajā situācijā arī katru dienu, taču ne katru stundu.

Ieliec vāzē puķes, jo kā teicis rakstnieks F. Dostojevskis: “Skaistums izglābs pasauli.” Un arī tavu noskaņojumu.

Velti laiku hobijiem, kam tev citkārt neatliek laika. Tev patīk adīt vai atjaunot mēbeles? Dari to tagad – ar rūpību un neskaitot laiku, jo šobrīd tev tā ir gana.

Jau sen vēlies iemācīties kādu svešvalodu, rokdarbus vai mūzikas instrumentu? Internetā ir tik daudz mācību iespēju. Pagatavo ēdienu, kas prasa daudz laika un ko līdz šim vēl neesi izmēģinājis.

Lūdzies un gavē ne tikai par sevi un savu ģimeni, bet arī par visu pasauli. Lūgšanai ir spēks pārveidot tevi un pasauli.

Lūkojies uz pasauli ar Dieva realitātes acīm. Viņš ir visspēcīgs un var vīrusu uzvarēt arī tad, ja daudzi objektīvi viedokļi saka pretējo. “Jo Es sasiešu tavas vātis un dziedēšu tavas brūces, saka Tas Kungs.” (Jer 30,17) Dieva brīnumu pilnā objektivitāte ir citādāka un lielāka nekā pasaules objektivitāte. Tas tev dos spēku un cerību. Pēc nāves vienmēr nāk augšāmcelšanās.

Cilvēki, kas ir gājuši cauri krīzēm, ir laimīgāki, jo viņiem vajag mazāk, lai būtu apmierināti. Šobrīd šķiet, ka iesprostojums nekad nebeigsies un finanšu krīze pēc izolēšanās tikai sāksies. Taču, ja krīze mainīs mūsu iekšējo pasauli, tad pēc krīzes varēsim uzelpot, jo vairs nevajadzēs veltīt daudzas stundas, iepērkot piektās nepieciešamības preces, un prieku sagādās uzziedējušas pienenes, bērzu sulas, iespēja pavadīt laiku ar sevi klusumā un sajūta, ka mana ģimene ir mana stiprā pils šajā pasaulē.

Kādam kaimiņam vai ģimenes loceklim noteikti iet vēl sliktāk nekā tev. Palīdzi viņam, un tu redzēsi prieku viņa acīs un jutīsi prieku sirdī.

Rūpējies par savu dvēseli – lasi Bībeli, kā arī citas grāmatas, kas stiprina tavu dvēseli. Lūdzies un trenējies paļāvībā uz Dievu. Esi žēlsirdīgs un patīkams apkārtējiem, ar kuriem tev jāpavada šis laiks, iespējams, ļoti šaurā telpā. 

Koncentrējies uz mūžību. Viss šajā pasaulē ir pārejošs, taču katra minūte, ko ieguldīsi attiecības ar Dievu, būs nenovērtējama tavas dvēseles laikam mūžībā.     

Tu visai niecīgi vari ietekmēt to, cik ilgi būs jāpavada pašizolācijā un cik cilvēki saslims, taču tu vari ietekmēt savu reakciju uz to un uzņemties par to atbildību. Tu pats esi atbildīgs par to, kā pavadi šo laiku un ko no tā paņemsi līdzi laikam pēc krīzes. Un šis laiks noteikti pienāks. 

Sagatavoja Kristiāna Reingolde

Avoti: personīgā pieredze un Johannesa Hartla lekcija “Tikt galā ar krīzi” (vācu valodā)

Johannes Hartla impulss angliski iedvesmai šeit

Visi jaunumi

Atrast dzīvesdraugu


Reģistrēties